Jak zostać Au Pair w Finlandii? - Aneta pozdrawia z Helsinek :-)
Jak zostać Au Pair w Finlandii? - Aneta pozdrawia z Helsinek :-)
  Hej! Mam na imię Aneta i jestem Au Pair w Finlandii 

 Przed wyjazdem do Helsinek byłam pełna obaw odnośnie aklimatyzacji i zaakceptowania przez moją Host Family. Jednak już na samym początku moje obawy zostały rozwiane - rodzina okazała się bardzo sympatyczna i otwarta ( co przeczy stereotypom o Finach jako osobach zamkniętych w sobie). Dzieci ( pięcioletnia dziewczynka i 1,5- letni chłopczyk) przyjęły mnie entuzjastycznie i z każdym dniem coraz lepiej- pomimo barier językowych - wykorzystujemy czas spędzany razem. Rodzice są bardzo ciepli, pomocni, bez problemu pomagają mi w poznawianiu codzienne gożycia w Helsinkach. A co najważniejsze- traktują mnie jak członka rodziny.

Cała rodzina jest zwolennikiem wegetarianizmu więc jest to kolejne nowe doświadczenie. Po półtora tygodnia pobytu tutaj, mogę stwierdzić, że da się żyć bez mięsa:-)
Okolicę, w której mieszkam można opisać jednym zdaniem- otoczona przez Zatokę Fińską. Widok cieszy oko każdego dnia, niezależnie od tego czy jest ranek czy późny wieczór :-)
Ten wyjazd postanowiłam maksymalnie wykorzystać na poznanie Finlandii - kultury, języka i wszystkiego co jest związane z tym państwem.
Zwiedziłam już centrum Helsinek, a klimatu tego miasta nie sposób opisać. Wiem już, że na 100% zostanę na święta Bożego Narodzenia więc będę mogła się przekonać jak wygląda tutaj „świętowanie”. Ponadto mam w planie zwiedzić pobliskie miasta, a nawet wybrać się do Laponii :-)
Od stycznia 2014 rozpoczynam kurs językowy i już nie mogę się doczekać, ponieważ podoba mi się ten język. Na razie staram się go uczyć w codziennym kontakcie z rodziną.
Cieszę się, że zdecydowałam się na ten krok i pomimo kilku wątpliwości związanych z wyjazdem na samym początku, wiem że wybrałam świetną rodzinę i na pewno nie zmarnuje tych miesięcy, przez które będę tutaj mieszkać.
Pozdrawiam Aneta:-)

część 2 relacji - jestem Au Pair w Finlandii

Boże Narodzenie 2013

           Święta spędziłam z rodziną w ich domku letniskowym. Miałam okazję spróbować typowych bożonarodzeniowych dań, spędzić czas w tzw. czarnej saunie - dla Finów jest to bardzo ważna rzecz, aby w Wigilię wspólnie udać się do tej sauny. Również w tym dniu, po uroczystej obiado-kolacji do dzieci zawitał Święty Mikołaj, co było dla nich wielką frajdą. Z racji tego, że tutaj panuje inna religia (Luteranizm) święta znacznie różniły się od tych spędzanych przeze mnie w Polsce. Powiem szczerze, że pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia nie różnił się zasadniczo od "normalnych" dni- różnicą było to, że rodzina słuchała świątecznych piosenek a w salonie stała choinka :)
W wolnym czasie staram się coś zwiedzić - niedawno byłam na wyspie Suomenlinna i stąd też przesyłam kilka zdjęć. W najbliższym czasie planuję się udać do Sztokholmu, ale i tak nie mogę się doczekać 1 marca kiedy to udam się do Lahti na zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich :)
Pozdrawiam, Helsinki 2014
Aneta

 


    tel.: +48 022 323 63 35

    
 

adres: ul. WARECKA 8/46
(metro Nowy Świat)
00- 040 Warszawa
biuro czynne: pon.- pt. - 9.00 -17.00


email: biuro@prowork.com.pl
skype: prowork_aupair