Au Pair z Prowork w Norwegii .Opinie i relacja Anety
Au Pair z Prowork w Norwegii .Opinie i relacja Anety

Mam na imię Aneta i jestem Au-pair w Norwegii od września 2011. Wybrałam Norwegię
z powodu moich zainteresowań krajami skandynawskimi.
Miałam już wcześniej okazję podróżować po Norwegii, zasmakować nieco  norweskiej  kultury i zobaczyć wiele pięknych miejsc, i to właśnie te doświadczenia rozbudziły we mnie pragnienie powrotu oraz chęć lepszego poznania tego uroczego kraju. Program Au-pair okazał się idealną okazją, którą postanowiłam wykorzystać. Udało mi się połączyć przyjemne z pożytecznym i ciągle uważam, że była to doskonała decyzja.

Mieszkam na zachodnim wybrzeżu Norwegii w okolicy drugiego najdłuższego fiordu na świecie o nazwie Sognefjord (ok. 75km od Bergen na północ). Miejscowość jest mała i nie ma wielu mieszkańców. Czasami częściej można zobaczyć sarny przy drodze niż spacerujących ludzi ale cóż… taka specyfika i urok tego miejsca. Przeprowadzka z dużego miasta na norweską wieś była nie lada wyzwaniem i przyznam szczerze na początku było trudno, ale z czasem zaczęłam dostrzegać uroki i zalety mieszkania na tym rajskim „odludziu”.

Opiekuje się dwiema wspaniałymi dziewczynkami w wieku 8 i 9 lat. Dzieci są bardzo samodzielne i nie sprawiają kłopotów, co czyni moją pracę nadzwyczaj przyjemną. Moje obowiązki to przede wszystkim budzenie dziewczynek a następnie cały zestaw porannych czynności by przygotować je do szkoły, do której po godzinie 8 rano, zabiera je autobus.
W czasie, gdy dzieci są w szkole mam czas wolny, który najczęściej poświęcam na naukę języka, spacery po okolicy z psem, uprawiam sporty albo fotografuję. Około 13 wykonuję drobne prace domowe i zaczynam przygotowywać obiad dla dzieci, które wracają o 15. Następnie odrabiamy razem zadanie domowe i spędzamy wspólnie czas. Każdą środę dzieci mają wolną i są ze mną w domu cały dzień zaś raz w tygodniu (wtorek) jeżdżę z nimi na treningi piłki nożnej. Mamy wspaniałe przyjacielskie relacje i lubimy przebywać w swoim towarzystwie. Z dziećmi porozumiewam się głownie po norwesku. Początkowo było trudno ale znajomość szwedzkiego bardzo mi pomogła w komunikacji a z czasem jak zaczęłam uczęszczać na kurs norweskiego wszystko stało się łatwiejsze. Czasami jednak specjalnie zaczynam mówić po angielsku aby dać im możliwość osłuchania się z tym językiem.

Rodzice dziewczynek są wspaniali, dbają o mnie jak o własne dziecko. Jeżdżę z rodziną na narty, kilkudniowe wycieczki czy odwiedziny u krewnych. Wszyscy są życzliwi i troskliwi. Codziennie zdobywam nowe doświadczenia i umiejętności przydatne w codziennym norweskim życiu.

 Mieszkam na parterze dużego domu, mam do dyspozycji własną łazienkę, sypialnię oraz pokój i małą kuchnię dla moich gości, jeżeli ktoś ma ochotę mnie odwiedzić. Od momentu, kiedy tu zamieszkałam zostałam ulubienicą tutejszego psa, tak więc teraz on pomieszkuje ze mną ;) Dodatkowo mam do dyspozycji samochód więc mogę odwiedzać znajomych z kursu językowego, jeździć na wycieczki, do kina lub biblioteki. Jako Au-pair mam czas na podróże, jednak Norwegia jest drogim krajem i trzeba dobrze zagospodarować kieszonkowe aby starczyło. Jeżeli chodzi o większe przedsięwzięcia to na jesieni zorganizowałam sobie kilkudniową wycieczkę Bergen-Oslo a stamtąd udałam się do ukochanej Szwecji (Sztokholm/ Dalarna) odwiedzić znajomych. Latem planuję wizytę w Polsce i wyjazd na południe Norwegii. Mam nadzieję, że czas i finanse pozwolą na realizację planu. Przesyłam kilka zdjęć, mam nadzieję że się spodobają ;)

Podsumowując: Norwegia, jest wspaniała i warto ją lepiej poznać. Polecam wszystkim bycie Au-pair w Norwegii. Na pewno będzie to niecodzienna i nadzwyczajna przygoda.
Pozdrowienia /
Hilsen fra Norge.

 

 


    tel.: +48 022 323 63 35

    
 

adres: ul. WARECKA 8/46
(metro Nowy Świat)
00- 040 Warszawa
biuro czynne: pon.- pt. - 9.00 -17.00


email: biuro@prowork.com.pl
skype: prowork_aupair